Tisdag 12/8.
Vad är det med vår familj egentligen. Varja gång vi passar andras marsvin händer det oberäknade saker. Idag skulle ägarna hämta marsvinet som vi har passat under två veckor. Under frukosten i morse så hörde jag att svinet krafsade i sin bur – och tänkte inte mer på det.
Senare under eftermiddagen när jag läste mina mejl på jobbet ser jag att A har skickat ett meddelande. Svinet har dött! Dottern hade ringt A vid lunch och berättat. Är det sant? Jovisst, Zazou är död. Förra gången vi passade marsvin rymde de och försvann ut i skogen. Ägarna lyckades dock fånga in dom efter någon vecka i friheten. Zazou dog av ålder och somnade in stilla.
Måste tacka F för hans pryltips! En ny Thinkpad med inbyggd Wacombräda, skärmkalibrering och övrig bra prestanda. Sugen blir man ju men priset avskräcker en del. Läs mer här!

